Vrtna rasvjeta
Ideje za rasvjetu za dnevnu sobu na otvorenom Kombinacijom funkcionalnih i dekorativnih rasvjetnih ideja, vrt postaje drugi dnevni boravak - pun udobnosti i udobnosti. Osvijetljene staze, biljke, gredice i bazeni dodaju štih svakoj vrtnoj zabavi i čine provođenje večeri na otvorenom još ljepšim. Dajemo savjete za atmosfersku vrtnu sezonu koja uključuje i osnove energetske učinkovitosti - od LED preko solarne do pametne tehnologije.
Naši favoriti u vrtu
Otkrijte ideje za rasvjetu za vrt
Lagane inovacije za vrt
Praktično i udobno osvijetlite vrtne staze
Putna svjetla i osnovna svjetla donose sigurnost i atmosfersku atmosferu u naše vanjske prostore. Elegantno oblažu staze, gredice i terase. Snalazimo se s LED svjetlima za stazu s uzemljenim šiljkom bez ikakvog napora pri postavljanju. Ako želite uštedjeti električnu energiju, koristite rasvjetu staze s detektorima pokreta. Za više pogodnosti u jednom, tu su stupovi s utičnicama koji istovremeno osvjetljavaju staze i pune i upravljaju električnim vrtnim alatima, prijenosnim svjetlima itd.
Kupujte odmah
Atmosferska rasvjeta biljaka i drveća
Ako ne želite da vaš rascvjetani vrt nestane u mraku kad padne sumrak, vanjski reflektori dobra su ideja za rasvjetu. Reflektori za biljke i podni reflektori prikazuju drveće i gredice usmjerenim svjetlom - za atmosfersku igru svjetla i sjene. Reflektori s brušenim šiljcima mogu se postaviti u tren oka. Mogu se fleksibilno postaviti između drveća, grmlja i u krevete. Savjet: Sferična svjetla također su savršena za stvaranje skladne igre svjetla u zelenilu.
Kupujte odmah
Ukrasna svjetla oko kreveta
Obavezna oprema za kreativno dizajnirane vrtove su ukrasna svjetla sa šarenim motivima od flaminga do vrtnih patuljaka, koja danju ukrašavaju naše cvjetnjake, a navečer ih kupaju u toploj svjetlosnoj atmosferi. Savršena oprema za fleksibilnost i uštedu električne energije: LED dekorativna svjetla s uzemljenim šiljkom i solarna.
Kupujte odmah
Osvjetljenje ribnjaka i bazena za čisti ugođaj
Osvijetljeno vrtno jezerce ili bazen pravi je dragulj na imanju. Izbor opcija rasvjete kreće se od podvodnih svjetala sa zaštitnom klasom IP68, koja se pričvršćuju na dno ili na zidove, preko plutajućih svjetala s promjenjivim šarenim bojama svjetla, do reflektora i solarnih kugli koje pronalaze svoje mjesto oko hladne vode.
Kupujte odmah
Impresivna rasvjeta za zidove, ograde i stepenice
Moderni reflektori, podna i zidna svjetla okupaju stubišta, zidove i ograde ugodnim svjetlom, osiguravaju siguran položaj i ugodan vizualni omeđi posjeda. Ako želite uštedjeti energiju i troškove pri osvjetljavanju stepenica, možete se osloniti na zidne svjetiljke na solarni pogon. Reflektori, trake itd. za zidove i ograde također su već dostupni sa solarnim panelom.
Kupujte odmah
Savjeti stručnjaka o konceptima rasvjete za vrt
Stavite LED
S modernom LED tehnologijom može se uštedjeti do 90% energije u usporedbi sa starijim tehnologijama rasvjete - čak i više s novim razredom energetske učinkovitosti A. Osim toga, LED vrtne svjetiljke zbog svog radnog vijeka gotovo da i ne zahtijevaju održavanje. Za svjetla s grlom, stara žarulja se lako može zamijeniti LED žaruljom.
Koristite solarnu energiju
Ako želite osvijetliti svoj vrt bez struje, savjetujemo vam da odaberete solarna svjetla koja koriste LED tehnologiju. Prednosti: nema troškova struje, nema polaganja kablova, nema utikača. Za optimalno punjenje solarne baterije, uvijek postavite solarni modul na sunčano mjesto okrenuto prema jugu i držite ga čistim od prljavštine i lišća. Detektori pokreta osiguravaju da se svjetla ne pale bez potrebe.
Koristite Smart Home
Pametna vanjska rasvjeta nadahnjuje beskrajnim mogućnostima. Pomoću aplikacije možete odabrati pravu boju svjetla i svjetlinu za svaku priliku. RGB funkcija čini ga kreativnim i šarenim. Sveobuhvatni sustavi kao što je Philips Hue nude veliki izbor fascinantnih vanjskih svjetala za vanjsku rasvjetu. Koncepti i rutine umrežene rasvjete mogu se programirati u tren oka.
Obratite pozornost na klasu IP zaštite
Ovisno o njihovoj lokaciji i mjestu, svjetla koja se postavljaju na otvorenom zahtijevaju odgovarajuću ocjenu IP zaštite kako bi se strana tijela i vlaga držala podalje od osjetljivog električnog sustava. Razlikuje se treba li vrtna rasvjeta biti zaštićena pod nadstrešnicom, na tlu na otvorenom ili čak u jezercu kako bi se osigurao rasvjetni štih.
FAQ: Često postavljana pitanja o vrtnoj rasvjeti
Vrtna rasvjeta je krajnje individualna i ovisi ne samo o osobnim preferencijama, već i o prostornim uvjetima: Je li to mali vrt s terasom i uskom trakom travnjaka ili veliko imanje s puno drveća, vrtnom kućicom, jezercem i paviljonom ? U većini slučajeva zahtjevi su negdje između. Međutim, za sve scenarije treba napomenuti da se energetski učinkovita rasvjeta može postići pomoću solarnih, LED, senzora za sumrak i detektora pokreta. Pri planiranju se moraju uzeti u obzir razine IP zaštite i napajanje kao i stvarna namjena: radi li se o atmosferskoj rasvjeti za dnevni boravak? Tada su topla bijela svjetlost i kreativna dekorativna svjetla savršena. Međutim, kada je riječ o osvjetljenju stepenica, radi se više o funkcionalnim aspektima kao što su zaštita od odsjaja i sigurnost. Ako imate pitanja o vrtnoj rasvjeti, obratite se našem stručnom savjetovanju.
Svako vrtno svjetlo izloženo je vremenskim prilikama. Ali budući da svjetla npr. B. zaštićena krovom ili smještena u blizini vrtnog jezerca, vanjska svjetla imaju različite razine IP zaštite (Ingress Protection). Prvi broj daje informacije o zaštiti od stranih tijela. Drugo o zaštiti od vlage. Primjeri: IP44 (zaštita od stranih tijela >= 1 mm i protiv prskanja vode) ili IP68 (otporan na prašinu i zaštićen od stalnog potapanja).
Međutim, koliko bi vanjsko svjetlo trebalo svijetliti ovisi prvenstveno o njegovoj namjeni i vašim osjećajima. Naravno, reflektor za ulaz u dvorište mora svijetliti jače s oko 1000 lumena od dodatnog svjetla na terasi od 100 do 400 lumena za roštilj večer.
To ovisi o slučaju upotrebe. Manje od 3300 Kelvina nudi ugodno svjetlo za vrt. Ova topla bijela svijetla boja pretvara vrt u drugu dnevnu sobu. Za reflektore za dvorišne ulaze i druga praktična svjetla posebno je prikladna univerzalna bijela boja svjetla između 3300 i 5300 Kelvina. Ovo nalazi svoj ekvivalent u dnevnoj sobi, na primjer. B. u rasvjeti stola. Na kraju, osobni ukus je jedini odlučujući faktor.
Napravite vrtnu rasvjetu – npr. B. Putna svjetla - ako je potrebno trajno kabliranje, onda to jamče podzemni kabeli otporni na vlagu. Uobičajena praksa je polaganje zaštićeno od lopate, tj. na dubini od najmanje 60 do 80 cm, kao i bez mraza u fleksibilnim praznim cjevovodima iu okolnom sloju pijeska od oko 10 cm. Trasa kabela je podzemno zaštićena i označena opekom i PVC trakom za upozorenje. Lampenwelt snažno preporučuje da električne instalacije uvijek izvodi stručnjak.
Ako je svjetlo prijeko potrebno iz sigurnosnih razloga, bolje je koristiti svjetla s priključkom za napajanje. Ovo se tiče npr. B. rasvjeta na stepenicama, u garaži i u svim svjetlima koja služe za zaštitu od provale. Hibridna svjetla osiguravaju da se opskrba solarnom energijom prebaci na električnu mrežu ako energija pohranjena tijekom dana nije dovoljna. Čista solarna svjetla, koja daju rasvjetu u vrtu, pune se od sunca. Solarna svjetla ne moraju biti ožičena, ali se mogu ugraditi u bilo kojem trenutku bez stručnog znanja. Solarna svjetla bi idealno trebala biti usmjerena prema jugu - tako da uvijek imaju dovoljno sunca. Također biste trebali provjeriti da ploča nije prljava ili prekrivena lišćem.
Mnoge visokokvalitetne i dugotrajne vrtne svjetiljke danas koriste plastiku i aluminij u sjenilu i kućištu. Međutim, jedan od najpopularnijih materijala ostaje nehrđajući čelik. Ovaj stabilan i temperaturno otporan materijal manje je osjetljiv na koroziju i vrlo ga je lako održavati. Osim toga, uvijek i svugdje izgleda kvalitetno.
Mnoga su svjetla danas dostupna s ugrađenim detektorima pokreta. Ovo je velika pomoć za udobnost, sigurnost i učinkovitost. To znači da se opasnosti od spoticanja mogu svesti na najmanju moguću mjeru i uvijek se može uživati u svjetlu kada je potrebno. Svjetla sa senzorima kretanja također su ekološki prihvatljivija i traju dulje jer se svjetlo pali samo kada je potrebno.
Niskonaponski vrtni sustavi (npr. Plug & Shine tvrtke Paulmann) mogu se jednostavno postaviti u vrtu i na otvorenom, čak i bez kvalificiranog električara. Terase, staze, gredice, drveće i zidovi mogu se osvijetliti bez puno truda. Jednostavna i sigurna instalacija moguća je zahvaljujući niskom naponu, primjerice sustavu od 12 volti. Daljnje prednosti: Komponente su prikladne za vanjsku upotrebu i zaštićene od vlage. Svjetla se također mogu promijeniti u bilo kojem trenutku. Osim toga, sustavi se mogu brzo proširiti.
Osnovno pravilo je: Svjetlost ne smije obasjati susjednu nekretninu i prije svega ne smije nikoga zaslijepiti. Mora li susjed Primjerice, ako navučete rolete ili zastore da vas ne smetaju dok spavate, ovaj susjed može pokrenuti sudski postupak protiv vlasnika vanjske rasvjete. Održavanje emisija svjetlosti unutar granica odgovornost je vlasnika. U slučaju pravnog spora odlučuje sud pojedinačno.