savjetnik
Što je ZigBee?

ZigBee

za kuće i poslovne objekte

ZigBee je energetski učinkovit radio protokol dizajniran za bežične mreže s malom količinom podataka. Ovo uključuje: Pametna kućna automatizacija, odnosno automatizacija rasvjete, sjenila i drugih uređaja. ZigBee proizvodi su neprimjetno integrirani u sustave pametne kuće kao što su Philips Hue može se integrirati i zatim kontrolirati središnjom aplikacijom – u ovom slučaju aplikacijom Hue. Uvođenjem ZigBee 3.0 stvoren je jedinstveni standard za sve uređaje u umreženim zgradama, što drastično povećava kompatibilnost.

ZigBee logo

Moraš to znati

preko ZigBee-a
Koje funkcije nudi ZigBee?
Koje funkcije nudi ZigBee?

Moguće upotrebe ZigBee u svakodnevnom životu su različite. U umreženoj zgradi (i njenom vanjskom prostoru), uređaji se mogu uključivati, isključivati i kontrolirati putem aplikacije ili glasa. Ovo uključuje npr. b. prigušivanje rasvjete, upravljanje motornim roletama i zavjesama kao i upravljanje grijanjem.

Koje prednosti ima ZigBee?
Koje su prednosti ZigBee-a?

ZigBee uređaji umreženi su u bežičnu mesh mrežu. To znači da se raspon može proširiti gotovo po želji. Niska potrošnja energije omogućuje integraciju senzora i prekidača na baterije. ZigBee uređaji također su kompatibilni sa sustavima pametne kuće kao što je Philips Hue.

Je li ZigBee bolji od WiFi-a
Je li ZigBee bolji od WiFi-ja?

ZigBee ima prednost u odnosu na WLAN u tome što bežični standard nije ograničen na domet usmjerivača. ZigBee uređaji međusobno komuniciraju – svaki uređaj je i pošiljatelj i primatelj naredbe. Ovako se npr. b. signal iz dnevne sobe prenosi se na vanjsku rasvjetu.

Koliko daleko dopire ZigBee?

Kao i kod WLAN/WiFi i Bluetooth, radijski domet je između 10 i 20 m, ovisno o snazi prijenosa. Na asortiman mogu utjecati čimbenici kao što su građevinski materijal i njegova čvrstoća, ali i dizajn interijera - npr. b. Vinilne tapete – biti pod utjecajem. Doseg se može povećati komunikacijom između ZigBee proizvoda (mrežna mreža, također moguća s Bluetooth mesh tehnologijom): Svi aktuatori formiraju radio staze jedan s drugim. Ako se pošalje signal - na primjer za paljenje svjetla - signal traži najbolji mogući put za prijenos podataka. Samo razmak između dva proizvoda ne smije biti veći od 10 - 20 m.

ZigBee raspon

Za koja je područja primjene ZigBee prikladan?

Automatizacija doma i zgrade

Područja primjene u kućnoj automatizaciji uključuju: b. Svjetlo, grijanje, rolete ili kamere. ZigBee proizvodi nisu ožičeni. To znači da se ZigBee uređaji mogu koristiti ne samo u privatnim kućama, već iu stanovima za iznajmljivanje i za jednostavno naknadno opremanje. Kada se selite, proizvode jednostavno nosite sa sobom.

Umrežavanje na otvorenom

ZigBee proizvodi također poboljšavaju udobnost i sigurnost na otvorenom. Mesh mreža može pokriti svaki kutak vanjskog prostora i npr. b. doći do vrtne kućice. Uz vanjska svjetla, odvojeni senzori na baterije i vanjske kamere pružaju sveobuhvatnu sigurnost na posjedu.

Industrija
Industrija i drugi poslovi

U profesionalnom sektoru, ZigBee impresionira svojom niskom potrošnjom energije i dometom. Čak i uz arhitektonske izazove kao što su zidovi od armiranog betona, postoje mnoge mogućnosti za automatizaciju zgrade i nadzor. Naknadna ugradnja također je moguća bez ikakvog klesanja ili ožičenja.

Je li ZigBee siguran?

Prijenos podataka između aplikacije, huba i ZigBee uređaja je šifriran. Prema ZigBee specifikaciji, enkripcija koristi AES-CCM algoritam sa 128 bita i stoga je otporna na dodir. Ako se ZigBee prvenstveno koristi za kontrolu rasvjete unutar zgrade, rizici su ograničeni. Osim toga, proizvođači neprestano rade na sigurnosnim ažuriranjima.

Što je ZigBee hub i kada je potreban?

ZigBee bez huba

ZigBee uređaji se također mogu koristiti bez kontrolnog centra (npr. Philips Hue Bridge). Ovisno o proizvodu, mogu postojati ograničenja u rasponu funkcija. Komunikacija između uređaja u mesh mreži također nije moguća. Za neke članke poput Q pametna kućna svjetla Paul Neuhaus također nudi ili uključuje kompatibilne daljinske upravljače, koji olakšavaju upravljanje bez čvorišta.

ZigBee s hubom

ZigBee hub (koji se naziva i most ili gateway, ovisno o proizvođaču) je kontrolni centar sustava. Samo na taj način različiti uređaji u mesh mreži mogu komunicirati jedni s drugima ili se njima može upravljati glasom ili dok su u pokretu. Najčešće korišten pristupnik za kontrolu rasvjete je Philips Hue Bridge. Većina svih ZigBee proizvoda može se integrirati u ovo. Još jedno uobičajeno ZigBee čvorište može se pronaći npr. T integriran u Amazon Alexa Echo zvučnike.


Koji proizvođači i dobavljači su kompatibilni sa ZigBee?

LEDVANCE SMART+
LEDVANCE SMART+
Više ZigBee proizvoda
Više ZigBee proizvoda

Što je Zigbee Alliance?

ZigBee protokol razvila je ZigBee Alliance kao vodeća organizacija. Mnogi poznati proizvođači okupili su se pod tim, a svi podržavaju ZigBee. Uz Philips i druge proizvođače rasvjete, to uključuje npr. b. Huawei, Amazon, Ikea, Busch-Jaeger, Bosch, Samsung, Siemens, Telekom i Velux. U svibnju 2021. ZigBee Alliance preimenovan je u Connectivity Standards Alliance (CSA) i razvijen je novi budući standard: Matter.

FAQ: Često postavljana pitanja o ZigBee Gatewayu

Što je ZigBee?

Kako radi ZigBee?

Što vam je potrebno za ZigBee?

Koje prednosti/funkcije ima ZigBee?

Kako mogu postaviti ZigBee?

Koji ZigBee uređaji postoje? Što je kompatibilno?

Koje aplikacije možete koristiti za upravljanje ZigBee? Kako kontrolirati ZigBee?