Protuprovalna zaštita s detektorima pokreta
Detektori pokreta povećavaju sigurnost – prilikom parkiranja u garaži, na stazama i na stubištima. Osim bolje orijentacije, povećavaju i zaštitu od provale, jer provalnici obično traže lake načine kako neopaženo doći do njih. Svjetlo kontrolirano senzorima osujeti im planove.
Svijetle točke za sigurnost: vrhunske preporuke
Sigurnost u fokusu: Nadgradite sada
Sigurnost doma od provala sastoji se od mnogih čimbenika, uključujući vrata, prozore i brave do građevinske tehnologije, npr. B. s automatskim roletama i zavjesama. Senzorski kontrolirana rasvjeta i pametni uređaji, npr. B. vanjske kamere integrirane u WLAN, umreženi senzori i pametni alarmni sustavi mogu dodatno ojačati sigurnost doma.
Gdje se detektori pokreta koriste za zaštitu od provale?
Za sveobuhvatnu zaštitu od provale detektorima pokreta važno je ne samo osvijetliti glavni ulaz. Također je potrebno osigurati bočne i stražnje ulaze, kao i prozore i uske ulaze oko kuće. Ove ulaze preferiraju provalnici jer često nisu izravno vidljivi.
Fasada i stražnja strana kuće
Pametni alarmni sustavi
Pametni alarmni sustavi detektiraju pokušaje provale pomoću modernih senzora i odmah ih prijavljuju na pametne telefone stanara. Kao i kod drugih pametnih kućnih uređaja, pametni alarmni sustavi obično su povezani na WLAN putem pristupne točke. Tada mu se može pristupiti s bilo kojeg mjesta i u bilo koje vrijeme pomoću mobilnog telefona. Sigurnost zgrade može se proširiti i nadopuniti uz pomoć dodatnih komponenti, npr. B. s dodatnim senzorima za vrata i prozore, zasebnim detektorima pokreta, pametnim kamerama, unutarnjim i vanjskim sirenama kao i detektorima dima i topline. Zahvaljujući pametnom umrežavanju, te se komponente mogu bežično povezati i kombinirati po želji.
Kai Krzyzelewski
Tekstopisac i dizajner koncepta u Lumories.hr
Savjet stručnjaka
“Ako su tamni kutovi osvijetljeni senzorski kontroliranim svjetlom, kuća postaje teža meta za provalnike, jer ne samo vi nego i susjedi postaju svjesni iznenada upaljenog svjetla. No, koliko god mjere zaštite bile pametne, puni poštanski sandučići pokazatelj su da nema nikoga kod kuće. Zamoliti susjeda da ga redovito prazni tijekom vašeg godišnjeg odmora dio je učinkovite prevencije provala.”
Više tema
FAQ: Sve o zaštiti od provale
Svjetlo je važna komponenta zaštite od provale. Tamni kutovi su učinkovito osvijetljeni kada se otkrije kretanje. To kuću čini teškom metom za provalnike. Kad se svjetlo upali, susjedi toga postanu svjesni. Oni obično mogu lako utvrditi radi li se o vlasniku kuće ili provalniku.
Kako bi se postigao učinak odvraćanja, svjetiljka mora doseći 100% svjetline odmah nakon aktivacije. Osim toga, mora biti otporan na prekidače - često uključivanje i isključivanje ne smije značajno utjecati na njegov vijek trajanja. Ove uvjete optimalno pokriva LED tehnologija rasvjete.
Za detektore pokreta koriste se različite tehnologije. Infracrveni senzori (PIR) reagiraju na približavanje pokretnih izvora topline, npr. B. Ljudi i vozila. Pouzdani su, ali vjerojatnije je da će detektirati bočne pokrete od onih koji se kreću prema senzoru. Inteligentni visokofrekventni senzori (iHF, također: radarski senzori) rade putem elektromagnetskih valova i mogu razlikovati životinje od ljudi. Oni bilježe pokrete bez obzira na smjer i npr. Ponekad i kroz tanke zidove ili vrata. Senzori kamere za obradu slike procjenjuju sadržaj snimljene slike. Ako dođe do promjene ili se detektiraju određeni elementi slike, detektor pokreta reagira. Većina senzora kamere može lako razlikovati ljude od životinja.
Svako svjetlo s detektorom pokreta kao i zasebni detektori pokreta moraju se ispitati nakon ugradnje i optimalno prilagoditi kako bi pokrivali područje koje se osigurava sveobuhvatno i bez mrtvih kutova. Svjetlo ili detektor također treba postaviti što je moguće više tako da ga provalnik ne može lako dosegnuti. Mnogi detektori pokreta su optički sustavi koji se mogu zakretati vodoravno i/ili okomito. Optimalno poravnanje detektora pokreta obično provjerava druga osoba. To znači da se može lako ponovno prilagoditi.
Provalnici preferiraju objekte koji su lako dostupni, gdje nitko nije kod kuće i gdje mogu prići a da ih ne vide. Ako to nije slučaj, provalnik će se fokusirati na lakšu metu. Uz inteligentnu simulaciju prisutnosti iz pametnih kućnih svjetiljki i svjetala, lako je stvoriti dojam užurbane kuće. Pametni izvori svjetla u različitim sobama mogu se programirati putem aplikacije. To stvara dojam "svakodnevice" u posjedu. Za vodič: naknadna ugradnja pametne rasvjete.
Zasebni, pametni senzori kretanja kao što je Philips Hue vanjski senzor mogu se koristiti za upravljanje odabranim svjetlima i nadziranje nekretnine na prilagođeni način. Senzori su postavljeni odvojeno od rasvjetnog tijela ovisno o primjeni, na primjer u smislu visine, na uglu ili na početku prilaza. Nekoliko detektora pokreta može se obratiti istom svjetlu, čineći sveobuhvatno praćenje mogućim. Ovisno o proizvodu, zasebni detektor pokreta ne zahtijeva dodatni priključak za napajanje, što pojednostavljuje pojedinačno postavljanje.