Uđete u vrt - upali se svjetlo. Vozite se prilazom - upali se svjetlo. Stvarno ste vrlo pažljivi prema svojim svjetlima, što mislite? To je istina i vrlo ga je jednostavno implementirati: jednostavno odaberite model s detektorom pokreta. Ovo ne samo da vas štiti od opasnosti od spoticanja. Čak će i provalnicima koji vrebaju u mraku biti lakše pobjeći ako ih iznenadi svjetlo. Inače, detektor pokreta jednostavno pruža mnogo više udobnosti u svakodnevnom životu. I zaštitit ćete svoj novčanik i okoliš ako lampica ne svijetli stalno.
U potpunosti ovisi o vama hoćete li svoja svjetla za stazu postaviti fiksno ili fleksibilno. Za trajno postavljanje prikladni su temelji otporni na mraz ili slične čvrste površine. Ali sviđa li vam se to fleksibilno? Tada biste trebali odabrati model s uzemljenim šiljkom koji se po želji može pomaknuti u rahlu zemlju. Ako se lampa napaja, radijus je određen kabelima. Uz Solar potpuno ste neovisni.
Savjet: Jeste li se odlučili za fiksnu svjetiljku s mrežnim napajanjem? Tada je za instalaciju potreban stručnjak. Iako možete marljivo kopati da zakopate podzemne kablove, spojeve prepustite električaru.
U pravilu su svjetla za stazu visoka između 60 i 150 cm. To je potpuno neovisno o tome imate li detektor pokreta ili ne. Savjet: Što su svjetleće točke više - tj. žarulje - to je veće područje osvijetljeno. Obrnuto, to također znači: što su svjetla viša, potrebno je ukupno manje svjetala za dobro osvjetljavanje staze. Tada se mogu postaviti na veću udaljenost.
Osigurava da se svjetlo pali samo kada je dovoljno mračno ili slabo. Jer nitko ne treba svjetlo staze koje se natječe sa suncem. Ovo ne samo da je nepotrebno, već je jednostavno i gubitak energije. Senzor za sumrak registrira koliko je svijetlo. Ako intenzitet svjetla padne ispod određene razine, to omogućuje reakciju detektora pokreta i uključivanje putnog svjetla. Dakle, definitivno ima puno smisla.
Savjet: Čak i ako vaša svjetiljka nema detektor pokreta, savjetujemo vam da koristite senzor za sumrak. Jer zahvaljujući njemu ne morate navečer ručno paliti vrtnu rasvjetu. Veliki plus u smislu udobnosti.
Praktično, postoje i patosvjetla koja se mogu prebaciti iz rada detektora pokreta u kontinuirani rad. Različite su zamislive situacije u kojima biste za promjenu željeli stalnu svjetlost u vrtu. Na primjer, na vrtnoj zabavi – doček u stvarnom ozračju za vaše goste.
Ako je to svjetiljka na solarni pogon, ona također ima bateriju. Sunčeva energija se mora negdje pohraniti za noć. Savjet: Svjetla na solarnu energiju uvijek treba postaviti tako da mogu dobiti dovoljno sunca. Samo tako možete računati na punu svjetlinu noću.
Obojica štede struju. I oboje štite okoliš. Govorimo o LED žaruljama i detektorima pokreta. I zato se tako dobro slažu. Stoga biste svakako trebali uključiti svjetla za stazu s detektorima pokreta s LED svjetiljkama ako imate izbora. Budući da postoje i stazna svjetla s trajno ugrađenom LED tehnologijom, u ovom slučaju za vas je donesena pozitivna odluka.
Ostale prednosti LED lampi:
Dobro je znati: Ako se poigravate s idejom korištenja štednih lampi, kažemo: Nemojte to raditi. Jer im je potrebno određeno vrijeme dok ne postignu punu svjetlinu. Međutim, očekujete punu svjetlinu svoje putne svjetiljke čim se detektor pokreta oglasi alarmom. Uostalom, ovdje se radi o sigurno osvijetljenim stazama. Dobra vidljivost ne može se odgoditi za kasnije.
Za jednu putanju dovoljan je kut detekcije od 120 stupnjeva. Ali postoje i modeli koji pokrivaju više. Također se možete smanjiti s 360 stupnjeva s otvorima po potrebi. Savjet: Ako je kut detekcije prevelik, vaš detektor pokreta može se aktivirati sa susjednog imanja. Naravno da to nitko ne želi. Ali ne smije biti ni premala - ako mislite na provalnike, na primjer. Uostalom, treba ih na vrijeme otjerati s puno svjetla.
Voda i struja se ne miješaju. Zato svjetla za stazu ne ostavljajte vani nezaštićena od vjetra i vremenskih prilika. Za zaštitu od vlage i stranih tijela, vanjska svjetla su obično opremljena takozvanim IP stupnjem zaštite. Prvi broj pruža zaštitu od prljavštine, drugi od vlage. Za putna svjetla preporučuje se najmanje klasa zaštite IP44. To znači da su imuni na strana tijela veća od milimetra i prskanje vode.
Lampa koja daje samo svjetlo vam nije dovoljna? Jeste li ljubitelj dodatnih značajki? Tada bi vam se posebno mogle svidjeti svjetiljke s dodatnim utičnicama. Svjetla su trajno postavljena i priključena na elektroenergetsku mrežu. Možete koristiti svoje utičnice za crpljenje struje do mile volje. Napunite svoj mobitel, spojite svoju kosilicu, uključite bajkovita svjetla – nema problema. Dani proklinjanja nedostatka izvora energije u vrtu su prošli.
Vjerojatno se može tako reći. Ali materijal nije impresivan samo zbog svoje robustnosti. Također izgleda dobro i posebno ga je lako njegovati. Nehrđajući čelik također je neosjetljiv na stvaranje korozije. Da ne spominjemo da je također izuzetno stabilan i otporan na temperaturu. Tako apsolutno uvjerljivo u cijelosti.
Aluminij, koji se često koristi za rasvjetne stupove, također je otporan na vremenske uvjete. Materijali koji se često koriste za okvir su bakar, mesing i kamen. Abažur je najčešće od stakla ili plastike.
Trebate li savjet koje je svjetlo najbolje za vaš vrt? Zatim se obratite našem stručnom savjetovanju ako imate podrobnija pitanja. Ovdje možete pristupiti našem obrascu za kontakt.
Precrtane cijene na Lumories.hr odgovaraju preporučenoj cijeni proizvođača.
Sve cijene u EUR, uklj. 25% PDV-a i bez troškova dostave.