Winter Sale: Do 70% popusta u svim kategorijama Uštedite sada
Detektori pokreta automatski reguliraju rasvjetu u vrtu i kući. Činjenica da svjetlo više ne morate sami paliti rezultira povećanom udobnošću. Ako nemate slobodne ruke, ovaj se luksuz pokazao iznimno praktičnim. Rizik od ozljeda također je smanjen korištenjem detektora pokreta. To znači da se opasnosti od spoticanja prepoznaju na vrijeme na otvorenom i nema potrebe tražiti prekidač za svjetlo u mraku u zatvorenom prostoru.
Detektori pokreta također doprinose zaštiti od provale. Ako se svjetlo upali kada se ljudi nepoželjni približavaju kući, često ih se otjera, a ne dolazi ni do pokušaja provale.
Posljednje, ali ne i najmanje važno, detektori pokreta dugoročno su laki za novčanik: budući da aktiviraju svjetlo samo kada je stvarno potrebno, istovremeno su štedni i prihvatljivi za okoliš. Vremena zaboravljanja ugasiti svjetla su prošlost, što značajno produljuje životni vijek žarulja.
Detektori pokreta dostupni su kao zasebni dodaci ili trajno ugrađeni u svjetla. Temelji se na različitim tehnologijama koje se također mogu koristiti u kombinaciji:
Pasivni infracrveni senzori (PIR senzori)
Visokofrekventni ili radarski senzori
Ultrazvučni senzori
Senzori kamere
Razlika između detektora pokreta i prisutnosti je u osjetljivosti senzora. Dok detektori pokreta reagiraju na veće pokrete poput trčanja, za detektore prisutnosti dovoljni su i najmanji pokreti kao što je guranje kvake prema dolje ili tipkanje po tipkovnici. Zbog toga su detektori pokreta prikladni za vanjsku upotrebu kako bi dali svjetlo u mraku i zastrašili provalnike. U zatvorenom prostoru često se koriste u hodnicima i na stubištima. S druge strane, detektori prisutnosti namijenjeni su stambenim i radnim prostorima. Ovdje daju svjetlo s najmanjim pokretima. Moderni detektori pokreta i prisutnosti provode automatska mjerenja svjetline i automatski se isključuju kada ima dovoljno dnevnog svjetla.
Jasnu infografiku o područjima primjene detektora prisutnosti i pokreta možete pronaći u našem Vodiču.
PIR senzori (pasivni infracrveni senzori) ne šalju nikakve signale, već samo primaju toplinsko zračenje iz svoje okoline i stoga funkcioniraju pasivno. Aktiviraju ih dinamički izvori topline, odnosno pokretni objekti. To mogu biti ljudi, kao i životinje i topli motori automobila. Međutim, PIR senzori ne reagiraju na statične izvore topline poput sunčeve svjetlosti. Dostupni su i modeli koje ne aktiviraju male životinje. To može spriječiti nepotrebnu potrošnju energije kada mačke ili ježevi projure pored.
Kako bi optimalno detektirali temperaturne razlike, PIR senzori zahtijevaju izravan kontakt s objektom. Stoga se ne smiju instalirati pokriveni ili oklopljeni. Osjetljivost senzora također može biti oslabljena pri jakoj kiši ili nošenjem debele odjeće zimi.
Detektori pokreta s PIR senzorima koriste se u kući kao iu vrtu. Oni su pravi izbor kada je u pitanju hvatanje velikih pokreta. Registriraju kada osoba hoda ili se približava automobil. Važno je znati da detektori pokreta s PIR senzorima bolje detektiraju bočne pokrete nego frontalne pokrete. To se može objasniti činjenicom da detektor pokreta dijeli područje detekcije u mrežu sastavljenu od pojedinačnih područja. Takvu površinu možete zamisliti kao razmak između raširenih prstiju. Ako osoba trči naprijed prema detektoru pokreta, može ostati u području tako da senzor ne primijeti nikakvu promjenu. Ako prođe dijagonalno pored detektora pokreta, prelazi preko nekoliko vidljivih površina i primjećuje se promjena. Stoga pri montaži obratite pozornost na kut. Osim toga, moraju se ugraditi detektori pokreta s PIR senzorima kako ne bi bili zaklonjeni. Jer izravan vizualni kontakt s objektom neophodan je za savršenu funkcionalnost.
Detektori pokreta s PIR senzorima su metoda izbora za vanjske prostore, kao i za hodnike, garaže i stubišta. Međutim, nisu prikladni za otkrivanje manjih pokreta kao što je sjedenje u uredu. Takozvani detektori prisutnosti ovdje imaju više smisla. Oni također detektiraju toplinsko zračenje pomoću infracrvenih senzora - ali reagiraju mnogo osjetljivije. To omogućuje vrlo detaljna šahovska podjela vidnog polja. To znači da detektori prisutnosti mogu otkriti i najmanje pokrete, poput tipkanja na tipkovnici. Stoga su prvenstveno prikladni za urede i stambene prostore.
Visokofrekventni senzori (RF senzori) emitiraju radarske zrake (elektromagnetske valove) i reagiraju na njihovu refleksiju - eho sliku. Dakle, aktivno radite. Kada se objekt pomiče, mijenja se frekvencija na kojoj se emitirani valovi reflektiraju. Ovako senzor registrira promjenu. HF senzori rade bez obzira na temperaturu. Također se mogu montirati zaštićeni zidovima, staklom ili drvetom. Za razliku od infracrvenih senzora, oni ne zahtijevaju izravan kontakt s objektom i mogu probiti tanke stijenke. Njihova visoka osjetljivost omogućena je činjenicom da je detekcija vodoravna i okomita u isto vrijeme.
Detektori pokreta s HF senzorima vrlo su prikladni za vijugave podrumske prostorije i prolaze gdje infracrveni senzori dosežu svoje granice. Detektori prisutnosti s HF senzorima prvenstveno se koriste u stambenim prostorima. Registriraju najfinije pokrete - čak i kada sjedite u stolici za čitanje ili u uredu. Također su vrlo praktični za toalete i kupaonice, budući da mogu otkriti čak i pokrete iza vrata.
Dugo vremena HF senzori nisu bili prikladni za vanjsku upotrebu zbog svoje visoke osjetljivosti - jer je za emitiranje signala bio dovoljan samo jedan prolet lista. Ali tehnologija je sada uznapredovala do te mjere da može razlikovati ljudske pokrete od insekata, lišća koje pada i kiše. Takvi inteligentni HF senzori (iHF) sada se sve više koriste na otvorenom.
Detektori pokreta s ultrazvučnim senzorima šalju i primaju zvučne valove u području nečujnom za ljude. Oni prodiru u prostoriju do posljednjeg kuta i mogu uhvatiti objekte čak i bez izravnog vizualnog kontakta preko prepreka. Međutim, ne smiju se postavljati iza poklopca ili iznad grijača jer se zvučni valovi prenose kroz zrak. Za razliku od HF senzora, ultrazvučni senzori ne mogu probiti tanke stijenke.
Detektori pokreta s ultrazvučnim senzorima vrlo su pogodni za duge hodnike. Često se koriste kao detektori prisutnosti u uredskim prostorima, budući da ih visoka osjetljivost čini idealnim za sjedeći rad.
Detektorima pokreta također se može upravljati putem senzora kamere. Ukoliko se registrira promjena u slikovnom zapisu, signalom se može upaliti svjetlo i naravno aktivirati alarm. Ova tehnologija se uglavnom koristi u području sigurnosne tehnologije. Za korištenje u uredima otvorenog plana ili konferencijskim sobama, tvrtka Steinel sada je razvila senzore kamere koji mogu prepoznati i prebrojati ljude - neovisno o tome sjede li ili stoje.
Detektori pokreta dostupni su kao zasebni dodaci i također fiksni u svjetlima. Ako su detektori pokreta povezani s izvorima svjetlosti, potrebno je paziti da se koriste samo žarulje koje odmah emitiraju puni svjetlosni tok. Također obratite pozornost na maksimalnu električnu snagu (watt) žarulja dopuštenu za detektor pokreta.
Najjednostavnije rješenje je kupnja svjetiljki s integriranim detektorima pokreta za vaš dom i vrt. Elegantna baza i svjetla za stazu s detektorom pokreta dostupna su za vanjsku upotrebu, koja osvjetljavaju prolaz čini vrt sigurnijim noću i istovremeno stvara prekrasnu atmosferu. Takva vanjska svjetla već su danas dostupna na umreženi način: ako svjetlo detektira pokret putem svog detektora pokreta, ono šalje signal umreženim izvorima svjetla. To znači da se sva svjetla automatski aktiviraju u isto vrijeme i osvjetljavaju vrtnu stazu.
Budući da su detektori pokreta danas uglavnom dostupni trajno ugrađeni u rasvjetu, u većini slučajeva ne moraju se ugrađivati u postojeći električni sustav. Odlučite li se za zasebni detektor pokreta, možete ga sami ugraditi uz malo truda. Prije spajanja detektora pokreta, provjerite jeste li slijedili uobičajena, stroga sigurnosna pravila koja vrijede za rad na elektroničkim sustavima.
Sljedeće preliminarno razmatranje također je važno: Treba li izvorom svjetla ubuduće upravljati samo putem detektora pokreta ili bi se njime također trebalo upravljati putem prekidača? Ako želite obje opcije u kombinaciji, odaberite tzv. selektorski prekidač. To omogućuje trajno uključivanje ili isključivanje svjetla i prebacivanje u način rada detektora pokreta. Također možete postaviti detektor pokreta da bude aktivan noću, a svjetlom da se upravlja prekidačem danju.
Također treba razjasniti pitanje želite li svoj detektor pokreta ugraditi u nadgradnoj ili podžbuknoj izvedbi. S ugradbenom verzijom možete koristiti razvodnu kutiju odgovarajućeg izvora svjetla. Da biste to učinili, uklonite prekidač za svjetlo i spojite detektor pokreta. Komercijalno su dostupni detektori pokreta s trožičnom tehnologijom ili dvožičnom tehnologijom, koji imaju dvije ili tri priključne stezaljke. Dvožična tehnologija ne zahtijeva neutralni vodič.
U sljedećem koraku postavljate udaljenost od objekta koji se približava (doseg detekcije) i trajanje tijekom kojeg svjetlo treba ostati uključeno kada postoji kretanje (vrijeme uključivanja). Također možete upotrijebiti senzor sumraka za određivanje osvjetljenja okoline pri kojoj bi vaše svjetlo trebalo biti aktivirano. Sada sve što trebate učiniti je zavrnuti detektor pokreta u kutiju s prekidačima - gotovo.
Usput, nije potrebno instalirati poseban detektor pokreta za svaki izvor svjetlosti. Možete jednostavno spojiti više izvora svjetla na jedan detektor pokreta. Iz sigurnosnih razloga, pobrinite se da ne premašite priključno opterećenje detektora pokreta.
Sada postoje svjetla s ugrađenim detektorima pokreta koja također rade na baterije. Za montažu je potrebno samo staviti baterije i pričvrstiti svjetiljku na željeno mjesto. U ovoj kombinaciji najprikladnije su štedne LED lampe kako bi baterije trajale što dulje.
Na otvorenom i u kupaonici provjerite ima li detektor pokreta dovoljnu IP klasu zaštite. Jedino tako je adekvatno zaštićen od prodora vode i stranih tijela. Uređaji s klasom zaštite IP54 ili višom prikladni su za vanjsku upotrebu na zidu kuće ili ispod krova. To znači da su zaštićeni od prašine i prskanja vode. S klasom zaštite IP66, na primjer, vaš bi detektor pokreta bio čak i nepropustan za prašinu i zaštićen od mlaza vode. Ovo se preporučuje ako zid ili krov ne štite.
Za kupaonicu je na stropu dovoljna klasa zaštite IP44, što znači da je uređaj zaštićen od prskanja vode i stranih tijela većih od jednog milimetra. Međutim, u blizini kade bolje je imati ocjenu IP65. Za stambene prostore u kojima se ne očekuje vlaga dovoljni su detektori pokreta s klasom zaštite IP40 koji štite uređaje od čvrstih stranih tijela većih od milimetra, ali ne i od vode.
Na otvorenom se za detektore pokreta preporučuje visina postavljanja od 2 metra ili više. Pozadina je, s jedne strane, da detektor pokreta treba postaviti izvan dohvata neovlaštenih osoba – posebice provalnika. S druge strane, pokriveno područje se povećava što više montirate detektor pokreta. Ako je postavljen prenisko, pokriveno je samo relativno malo područje. Stoga se trebate odlučiti pojedinačno za svoj projekt. Pritom se moraju poštivati preporuke proizvođača o visini ugradnje.
Detektori pokreta dostupni su s kutom detekcije od 90° do 360°. Na primjer, ako želite snimiti cijelu sobu, trebali biste preferirati stropnu montažu, jer se može pokriti raspon detekcije od 360°. Kod postavljanja na zid dovoljan je kut detekcije od 180°. Takve detektore pokreta najbolje je koristiti za osvjetljavanje hodnika ili za osiguranje vanjskog prostora oko kuće. S druge strane, kutovi od 90° sasvim su dovoljni za osvjetljavanje ulaza u kuću po potrebi. Kako bi se osigurala dva vanjska zida kuće, detektor pokreta s kutom detekcije od 240° može se pričvrstiti na jedan kut kuće.
Ako još niste sigurni u njegovu uporabu, također možete kupiti detektor pokreta s velikim kutom detekcije te ga kasnije pomoću panela prilagoditi prostoru koji se koristi.
Ako iz sigurnosnih razloga pričvrstite detektor pokreta na vanjski zid, trebali biste se uvjeriti da je detektirano i područje neposredno ispod. Takozvana zaštita od puzanja može spriječiti zaobilaženje područja detekcije. Za to se koristi ili posebna leća ili drugi senzor.
Kako biste spriječili da se vaš detektor pokreta ili prisutnosti aktivira na dnevnom svjetlu, preporučujemo da ga kombinirate sa senzorom svjetla. Ovdje postavljate razinu sumraka od koje detektor pokreta izvana ili detektor prisutnosti unutra treba aktivirati izvor svjetla. To sprječava da se svjetlo uključi kada postoji dovoljna svjetlina. Sa senzorom za sumrak možete dodatno uštedjeti energiju i troškove te tako zaštititi okoliš i svoj novčanik. Moderni detektori pokreta imaju takve senzore za sumrak integrirane kao standard. Usput: tvrtka Steinel prodaje prekidače za sumrak pod imenom Nightmatic.
Jedna od prednosti detektora pokreta je ušteda energije. Budući da se svjetlo pali samo kada je stvarno potrebno, možete uštedjeti na troškovima električne energije. LED također su prihvatljive za okoliš i štede, pa je ova tehnologija osvjetljenja idealna za kombiniranje s detektorima pokreta. Osim toga, LED diode postižu 100-postotnu svjetlinu odmah nakon uključivanja i često im paljenje i gašenje ne može naškoditi. To ih čini savršenima za detektore pokreta.
Budući da se razvoj sve više kreće prema Smart Home, sada postoje detektori pokreta koji se mogu integrirati u ovu tehnologiju. Obavijestima o aktivnostima možete pristupiti izravno putem aplikacije na pametnom telefonu. Također se mogu podesiti i provjeriti funkcionalnosti i osjetljivosti. Bez problema je moguća i kontrola vremena. Detektori pokreta umreženi putem tehnologije zgrada mogu se, primjerice, također povezati s prigušivačima svjetlosti tako da se samo prigušena rasvjeta aktivira u vrijeme spavanja.
Tvrtka Steinel važi za pionira kada su u pitanju detektori pokreta. Ali dobavljači drugih robnih marki također danas u svom asortimanu imaju visokokvalitetne detektore prisutnosti i pokreta. Sljedeći pregled prikazuje izbor dobavljača detektora pokreta i prisutnosti za njemačko tržište:
Imate li još pitanja? Onda ne oklijevajte i kontaktirajte našu službu za korisnike, koja će vam dati stručan i prijateljski savjet o vašem osobnom projektu rasvjete. Ovdje možete pristupiti našem obrascu za kontakt.
Precrtane cijene na Lumories.hr odgovaraju preporučenoj cijeni proizvođača.
Sve cijene u EUR, uklj. 25% PDV-a i bez troškova dostave.